Uncategorized

خطای ۴۰۴ چیست ؟ رفع و تاثیر آن بر سئو

سرفصل محتوا

 • خطای ۴۰۴ چیه؟
 • چه دلیلی باعث بروز خطای ۴۰۴ می شه؟
 • رفع خطای ۴۰۴
 • رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس
 • چیجوری میشه با کمی خلاقیّت، تجربه روبرو شدن با این صفحه رو واسه کاربر بهتر کرد؟
 • نتیجه گیری درباره ارور ۴۰۴ + یه درخواست کوچیک

خطای ۴۰۴ چیه؟

این خطا بدین معناست که صفحه مورد نظر شما روی سرور وجود نداره. خطای ۴۰۴ معمولا در سمت کلاینت اتفاق میفته.

هر چقدر سایت شما بزرگ تر شه، ارور ۴۰۴ هم در اون عادی تر می شه و پس اگه فکری به حال اون نکنین، نتیجه گیجی (و حتی عصبانیت) کاربران و بستن سایت شما میشه.

عصبانی

عجیب هم نیس، چون که یه صفحۀ ساده خطا که اصلاً معلوم نیس باید با اون چیکار کرد، شک نداشته باشینً حس خوبی واسه هیچکی نداره.

خطای ۴۰۴، کد اعتبار HTTPه و وقتی نشون داده می شه که صفحه مورد نظر شما به وسیله سرور پیدا نگردد. این خطای ۴۰۴ می تونه به وسیله خود سرور نشون داده شه یا خود طراح سایت یه صفحه اختصاصی با اخطار ۴۰۴ رو طراحی کنه.

امروزه یکی از ملاکای گوگل واسه سئو سایت، طراحی صفحه ۴۰۴ و معرفی اون هستش. این نکته رو در نظر داشته باشین، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ مواجه بشه و صفحاتی رو حذف می کنین، بهتره که بقیه صفحات ریدایرکت کنین، وگرنه علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل می شه، تاثیر منفی می تونه برروی سئو سایتتون داشته باشه.

شکلای جور واجور نمایش اخطار صفحه ۴۰۴ که ممکنه با هر کدوم از اونا مواجه شید:

۴۰۴ Error
۴۰۴ Not Found
Error 404
The Requested URL[URL] was not found on this server
HTTP 404
Error 404 Not Found
۴۰۴ File or Directory Not Found
HTTP 404 Not Found
۴۰۴ Page Not Found
اخطار صفحه ۴۰۴، می تونه در هر مرورگر و هر سیستم دلیلی نشون داده شه.

چه دلیلی باعث بروز خطای ۴۰۴ می شه؟

از نظر تکنیکی، خطای ۴۰۴، یه اخطار سمت کلاینته که کاربر عامل ایجاد اون هستش. این اخطار بیشتر وقتی روی میده که کاربری نشانی صفحه رو نادرست وارد می کنه یا اینکه نشانی صفحه ای که تایپ می کنه، وجود نداره و قبلا تلاش نکرده که در مورد شکلای جور واجور اطلاعاتی بدست بیارین.

یه دلیل دیگه، حذف صفحه مورد نظره و مالک سایت نشانی صفحات قدیم رو به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کنه که صفحه اون حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می شه.

واسه این منظور بهتره که هر صفحه ای که حذف می شه، نشانی اون به یه صفحه در رابطه ریدایرکت شه.

رفع خطای ۴۰۴

۱٫بعضی از دلایل خطای ۴۰۴ واقعا نامعلومه، حتی ممکنه که شما نشانی صفحه حذف شده رو به صفحه دیگه ریدایرکت کرده باشین اما باز این اخطار نشون داده شه. بهتره که چندبار دکمه Refresh یا F5 رو چند بار بزنین تا از اگه در کش سیستم وجود داشته باشه، از بین بره.

۲٫نشانی صفحه یا URL رو بررسی کنین. ممکنه به اشتباه تایپ یا نوشته شده باشه. حتی ممکنه در لینکایی که در سایت قرار گرفته، نشانی به اشتباهی نوشته شده باشه.

۳٫سطح صفحات رو در نشانی کم کنین. مثلا فرض کنین که نشانی www.test.com/a/b/c.html واسه دسترسی به یه صفحه سایت خود تعریف کردین. این نشانی به طور کامل طولانیه و کاربران خیلی حوصله تایپ ندارن پس بهتره تا جایی که می تونین نشانی صفحه خود رو کوتاه کنین.

۴٫کاربران وقتی نشانی دقیقی رو نمی دونن، اونو در موتورها، جستجو می کنن. پس تلاش کنین حتما نشانی خود با کلمات ساده ای بنویسین که در خیلی سریع در موتورهای جستجو نشون داده شه.

۵٫از کاربران بخواین که کش مرورگر خود رو پاک کنن. چون بعضی از آدرسا در کش قرار می گیرن و صفحات قبلی رو نشون میدن.

۶٫کاربران اگه نتونن به هر دلیلی سایت رو پیدا کنن، با مسئولین سایت تماس می گیرن. پس حتما از قبل اطلاع رسانی کنین یا راه تماس با سایت رو در مکان مناسب و قابل دید بذارین.

رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

معمولا وقتی که در وردپرس خطا ۴۰۴ میبینیم مشکلی در باز کردن صفحه مدیریت وردپرس و صفحه اصلی سایت هم وجود نداره پس مشکل فقط واسه بقیه صفحات سایته.

مشکلی

این مشکل وقتی ایجاد می شه که شما از پیوندای یکتا سفارشی در وردپرس خود استفاده کرده باشین و فایل .htaccess شما ممکنه حذف شده باشه یا محتوای اون از بین رفته باشه که این فایل باید بازسازی شه.

یکی از آسونترین روش ها واسه رفع این مشکل به کار گیری تنظیمات ساده وردپرسه ، واسه این منظور اول وارد پیشخوان وردپرس خود شید و بعد از قسمت تنظیمات روی گزینه پیوندای یکتا کلیک کنین و بعد روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنین.

با کلیک روی این گزینه وردپرس به طور خودکار قوانینای rewrite روآپدیت می کنه و اقلب مشکل خطا ۴۰۴ وردپرس هم رفع می شه اما اگه مشکل شما ادامه داشت شما باید فایل .htaccess به طور دستی بروزرسانی کنین.

واسهآپدیت این فایل وارد فایل منیجر کنترل پنل سرویس هاست خود شید ( اگه از سی پنل استفاده می کنین حتما پس از کلیک روی گزینه file manager گزینه show hidden and directory رو علامت بزنین ) و بعد در پوشه public_html این فایل رو پیدا کنین و اونو ویرایش کنین و کدای زیر رو به اون اضافه کنین.

اگه این فایل در پوشه public_html شما موجود نیس اونو بسازین ، و حتما نام اون باید .htaccess باشه.

 BEGIN WordPress #
RewriteEngine On
/ RewriteBase
- RewriteRule ^index.php$

[L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L] # END WordPress

بعد فایل رو ذخیره کنین و بررسی کنین مشکل شما رفع شده یا خیر ، شما می تونین فایلای .htaccess پوشهای /wp-content/ و /wp-includes/ رو هم در صورت موندگاری مشکل تغییر بدین.

چیجوری میشه با کمی خلاقیّت، تجربه روبرو شدن با این صفحه رو واسه کاربر بهتر کرد؟

شما باید بتونین در وقتی که قادر به سرویس دهی به کاربراتون نیستین، موضوع رو با لحن و بیان مناسب مطرح کنین و صفحه خطای ۴۰۴ هم از این قانون مستثنی نیس. واسه بهتر کردن صفحه خطای ۴۰۴ وب سایتتون به ۳ نکته زیر توجه کنین:

  • یه توضیح کوتاه ارائه کنین: دلیل بروز این خطا رو واسه کاربرانی که با اون آشنا نیستن، توضیح بدین (یا کاربر نشانی رو اشتباه تایپ کرده یا شما این صفحه رو حذف کردین).
  • شوخ طبع و خلاّق باشین: اگه می تونین با استفاده خلاقیت و طنز، کمی از دلسردی (یا عصبانیت) کاربرتان کم کنین.
  • خلاقیت

 • کاربر رو به راه درست هدایت کنین: در آخر، مسیرهای جایگزینی رو واسه کاربر مشخص کنین. مثلا می تونین صفحات اصلی سایت رو در این صفحه مشخص کنین یا حتی امکان جستجو رو در اون بذارین.

مثلا، به صفحه ۴۰۴ سایت دلینو نگاهی بندازین. یه صفحه ساده که هم خطا رو به کاربر توضیح میده، هم دسترسی خوبی به بخشای دیگه سایت ارائه می کنه.

نتیجه گیری درباره ارور ۴۰۴ + یه درخواست کوچیک

فراموش  نکنین که ۴۰۴ خطای متداولیه، پس بهتره که اونو طوری طراحی بکنیم تا هم خلاقیت ما رو نشون بده و هم کاربران ما رو به راه درستی راهنمایی کنه.

یه مشکل ساده می تونه مشخص کنه که شما کی نیستین؛ یا یادآوری کنه که به چه دلیل شما رو دوست دارن.

منبع: seokar.com –  novin.com – netaram.com

92