No category

پایان نامه با کلمات کلیدی بام سبز، حمل و نقل، رطوبت نسبی

مورفولوژیک منطقه با داشتن قلل ارتفاعی و دره های متعدد و همچنین موقعیت خاص جغرافیایی موجب ایجاد زوایا و مناظر دید قابل توجهی در محدوده شده است.
الف) مناظر و زوایای دید از خارج از محدوده بام سبز
از سمت ورودی شهر در سمت جاده ماسال به طاهرگوراب 7-6 کیلومتر نرسیده به شهر و در تمام شهر دامنه ها و قلل و جنگل سرسبز قابل مشاهده است که هر بازدیدکننده ای را ترغیب می کند تا حتی برای چند لحظه ای هم که شده از جاده آن عبور نماید (تصاویر)
ب) مناظر دید از داخل محدوده به خارج
مناظر دید از داخل محدوده به خارج بویژه از دامنه ها و نقاط مرتفع به شهر ماسال که در میان درختان سرسبز و شالیزارها قرار گرفته و مزارع شالی با سازه های شهری به هم گره خورده اند و نواحی اطراف از زوایای شرقی و شمالی چشم انداز خیره کننده ای برای بازدیدکنندگان ایجاد می نماید.
پیک نیک های خانوادگی، گروهی و فردی، هواخوری و بیتوته در محیط های دنج و آرام جهت آرامش روح و روان و سلامتی و برخورداری از هوای پاک و لطیف و آفتاب کوهستانی از جمله فعالیتهای دیگری است که گردشگران شهر ماسال در زمان اوقات فراغت خود در این فضا انجام می دهند.
عناصر ثانویه گردشگری
تاسیسات اقامتی
– تاسیسات پذیرایی در بام سبز
از سمت ورودی میله سرا در حاشیه مسیر جاده کمربندی (جاده توریستی) تعدادی کلبه و الاچیق وجود دارد که به مسافران و کسانی که در ایام تعطیلات و پایان هفته به این منطقه می آیند سرویس می دهند. اکثر مشتریان این استراحتگاهها جوانان هستند و با چای، کباب، و… از آنان پذیرایی میشود.
در مرکز جاده کمربندی (بام سبز) تعدادی استراحتگاه با آلاچیق مشغول فعالیت هستند. میزان امکانات رفاهی و پذیرایی این استراحتگاهها چندان مطلوب نیست و انتظارات گردشگران بویژه در ایام تعطیل و پایان هفته برآورده نمی شود.
از سمت ورودی روستای لنگ استراحتگاه در داخل درختان انار همراه با تعدادی آلاچیق قرار دارد و فضا و چشم انداز زیبایی در محیط ایجاد شده است. تعدادی از این استراحتگاهها فصلی فعالیت می کنند.
بررسی سایر عناصر گردشگری
بررسی حمل و نقل و کیفیت راههای دسترسی
پارامترها و عوامل دیگری که در روند گردشگری شهری، افزایش طول مدت اقامت و میزان رضایتمندی آنان تاثیر دارند نحوه دسترسی به مقصد، خدمات جانبی مانند خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات مالی و… است. هر کدام از این عوامل می توانند در نگرش گردشگران از شهر و استفاده از فضای گردشگری شهری و رونق بخشیدن به جریانهای توریستی نقش مهمی داشته باشند.
-امکانات دسترسی
شهر ماسال از طریق محورهای ترانزیتی زیر قابل دسترس می باشد:
1- در جاده رشت- فومن – صومعه سرا بعد از عبور از روی پل کلیدبر وارد مسر طاهرگوراب – ماسال می شود. فاصله از این نقطه تا شهر ماسال 9 کیلومتر است.
2- در محور آستارا- تالش از پونل به سمت شاندرمن. فاصله پونل تا ماسال 18 کیلومتر است.
– پایانه های مسافربری
1- پایانه مسافربری خارج از استان
در شهر ماسال یک پایانه مسافربری به خارج از استان وجود دارد. از این پایانه هر روز ساعت 7 صبح و 10 شب مسافران به مقصد تهران جابجا می شوند. از تهران 7 صبح و 1 بعدازظهر مسافران به مقصد ماسال جابجا می شوند. در صورت تقاضا برای شهرهایی غیر از تهران باید از طریق پایانه های مسافربری رشت اقدام شود.
2- پایانه مسافربری داخل استان
پایانه حمل و نقل مسافر در مسیر ماسال – صومعه سرا- رشت، مسیر ماسال- شاندرمن-رضوانشهر- تالش، مسیرهای فرعی شهر ماسال – حومه.
پمپ بنزین شهر در خیابان ولیعصر به سمت جاده شاندرمن قرار دارد. فاصله تا جایگاه بعدی (رضوانشهر) 20کیلومتر می‎باشد. در خیابان آزادی در مسیر جاده ماسال- صومعه سرا نمایندگی ایران خودرو مستقر است.
دسترسی به بام سبز ماسال
دسترسی به تپه از چند مسیر امکان پذیر است. با گذر از مرکز از شهر ماسال به سوی شاندرمن (خیابان ولیعصر) در سمت شمال جاده آسفالته ای در سمت راست وارد مسیر فرعی (جاده توریستی کمربندی) می‎شود در دو سمت جاده خانه- باغ های روستای میله سرا قرار دارد. فاصله مرکز شهر تا این مسیر 1500متر است. راه دسترسی دیگر از جاده ییلاقی به طرف طاسکوه (خیابان سردار جنگل) در سمت غرب شهر از سمت راست وارد جاه توریستی بام سبز می شود. فاصله از مرکز شهر تا ابتدای این مسیر 1800 متر است. در این مسیر جاده با شیب ملایمتری نسبت به مسیر دیگر از میان درختچه های انار وارد جاده کمربندی می شود. در ابتدای هر دو مسیر تابلویی جهت هدایت گردشگران به جاده وجود ندارد. بام سبز تا مرکز استان (رشت) 52 کیلومتر، شهر شاندرمن 5 کیلومتر، شهر صومعه سرا 28 کیلومتر و شهر فومن 29 کیلومتر فاصله دارد.
4-3. گردشگری شهری در شهر لاهیجان
شهر لاهیجان که در شرق استان گیلان واقع شده شهری زیبا با جاذبه های فراوان برای گردشگران محسوب می شود. وجود کوه و استخر در وسط شهر و در کنار هم چشم اندازی بدیع و زیبا را به این شهر داده است. بام سبز، آبشار جاری از شیطان کوه، پله های ساخته شده در بدنه این کوه، باغهای چای، استخرها و تالابهای طبیعی، بقعه ها و امامزاده ها و… محرک و انگیزه ای قوی برای سفر به این شهر را در دل گردشگران ایجاد می نماید.
لاهیجان در سالهای اخیر توانسته به یکی از قطبهای مهم گردشگری استان گیلان تبدیل گردد. وجود تله کابین در قسمت بام سبز یکی از موفق ترین پروژه ها برای جذب گردشگر بیشتر در این منطقه به حساب می آید. آلاچیق های ایجاد شده در بام سبز، مراکز تفریح و بازی برای کودکان، پارکینگ و… جزء امکانات خوبی است که باعث تمایل بیشتر گردشگران برای سفر به این شهر می شود.
4-4. بررسی عرضه خدمات گردشگری در لاهیجان
عناصر اولیه گردشگری
شیطان کوه به همراه بام سبزی که در یکی از قلل آن ایجاد شده یکی از مهمترین جاذبه های این شهر برای گردشگران محسوب می شود. از این بام سبز که مجهز به تله کابین و مراکز تفریحی و بازی و همچنین آلاچیق هایی برای استراحت گردشگران می باشد سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر بازدید می کنند و ساعاتی از اوقات فراغت خود را در این مکان باصفا و زیبا سپری می نمایند. از این بام سبز می توان تمام شهر لاهیجان را دید که منظره ای بسیار زیبا و دلنشین را در معرض دید هر بازدید کننده ای قرار می‎دهد.
استخر لاهیجان که در وسط این شهر قرار دارد مکانی زیبا و جذاب برای گردشگران می باشد و توانسته نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند. البته می توان با طرح برنامه های تفریحی و شاد و یا ایجاد بازارچه‎های مختلف فصلی و یا نمایشگاههای صنایع دستی در اطراف استخر گردشگران بیشتری را به سوی آن جلب نمود.
از دیگر جاذبه های شهری در لاهیجان که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرند می توان به آرامگاه کاشف السلطنه، موزه تاریخ چای ایران و شیخ زاهد اشاره نمود.
عناصر ثانویه گردشگری
وجود جاذبه های توریستی در یک منطقه شرط لازم برای فعالیتهای مربوط به آن است اما کافی نیست. شرط لازم و کافی برای امر گردشگری وجود تاسیسات و خدمات رفاهی است که در کنار جاذبه ها بتوانند نیازهای مسافران را در حد مطلوب برآورده سازد.
-تاسیسات اقامتی و پذیرایی در شهر
واحدهای اقامتی در شهر لاهیجان در چهار دسته طبقه بندی می گردند:
1- هتل 2- مهمانسرا 3- هتل پانسیون 4- مهمانپذیر
1- هتل
در شهر لاهیجان تعدادی هتل وجود دارند که بر اساس معیارهای مختلفی چون درجه و خدمات به شرح زیر می باشند:
1- هتل فجر لاهیجان(آبشار)
2- مهمانسرای جهانگردی
3- هتل آپارتمان
4- مهمان پذیر
5- استراحتگاه خانه معلم
– واحدهای پذیرایی لاهیجان
لاهیجان به تبع موقعیت توریستی و اقتصادی که دارا می باشد در سطح شهر دارای مکان های پذیرایی شامل رستوران، اغذیه فروشی، واحدهای بین راهی و… می باشد.
4-5. سایر عناصر گردشگری
بررسی حمل و نقل و کیفیت راههای دسترسی
جا به جایی مسافران یکی از عناصر حیاتی سیستم گردشگری است. شبکه حمل و نقل، مبدا و مقصد گردشگری را به هم متصل می کند. کارایی، راحت بودن و میزان سلامت و امنیت این شبکه، تعیین کننده نوع تجربه و کیفیتی است که از سفر بدست می آید.
شبکه حمل و نقل در شهر لاهیجان شامل موارد زیر می باشد:
خدمات پایانه ای- فروش بلیط- پمپ بنزین- تاکسی تلفتی- آژانس های مسافرتی0 تعاونی های مسافرتی- خدمات راهداری و ایمن سازی جاده ها- پارکینگ
خدمات پایانه ای در شهر لاهیجان شامل یک پایانه مسافربری(ترمینال) می باشد. این ترمینال در شرق شهر فرار دارد و شامل وسایل نقلیه ای مانند اتوبوس و مینی بوس می باشد. فروش بلیط به مقاصد گوناگون کشور از طریق تعاونی ها و بنگاههای مسافربری صورت می گیرد. تعداد 8 تعاونی مسافربری در شهر وجود دارد که بلیط های مسافرتی را به فروش می رسانند.
تعداد جایگاه پمپ بنزین در شهر لاهیجان وجود دارد که دو مورد در نزدیک شهر لاهیجان (یک مورد در روستای بازکیا گوراب و دیگری در جاده لنگرود واقع است) و دیگری در سطح شهر توزیع شده اند و در کل 6 جایگاه پمپ بنزین در سطح شهرستان لاهیجان مستقر است.
امکانات دسترسی به بام سبز
برای رسیدن به بام سبز لاهیجان دو مسیر اصلی وجود دارد که یکی مخصوص اتومبیل ها ودیگری که بصورت پلکانی است برای عابران پیاده و گردشگرانی که به دنبال ورزشی سبک هستند تعبیه شده است.
4-6. شاخص آب و هوایی توریسم (TCI1)
یک الگوی مناسب آب و هوای توریسم می تواند با ترکیب عوامل متعدد، زمانهای مناسب برای گردش و تفریح را برای افرادی که شناخت کافی از اوضاع و احوال مناطق دیگر ندارند، شناسائی و معرفی نماید. برنامه ریزان توریسم می توانند با استفاده از این شاخص ها، امکانات و شرایط بازدید و گردش را نه فقط در فصل تراکم توریستی، بلکه در تمام سال معرفی کنند.
شاخص آب و هوای توریسم(TCI)، شاخص های گوناگون اقلیمی را در قالب یک معادله بیوکلیمایی ترکیب می کند. بطور کلی هفت متغیر آب و هوایی در این اندیس استفاده شده است. متغیرهای اقلیمی مورد نیاز در این شاخص عبارتند از : میانگین حداقل دمای روزانه، میانگین دمای روزانه، حداقل رطوبت نسبی روزانه، متوسط رطوبت نسبی روزانه، مجموع بارش، مجموع ساعات آفتابی ومتوسط سرعت باد. این متغیرها با هم ترکیب می شوند و بصورت پنج شاخص فرعی در می آیند. درجه بندی مقیاس شاخص آب و هوایی به یازده قسمت تقسیم شده است بطوریکه از 30- تا 100 تغییر می کند. شرایط 79-60 شرایط خوب تا خیلی خوب برای گردشگران قابل قبول است. (ذوالفقاری، 1389، ص132)
TCI= 8 CID + 2CIA + 4R + 4S + 2W
درمعادله بالا:
=TCIشاخص آب و هوای توریسم است که میزان آن از 20- تا 100 تغییر می کند،
=CID شاخص آسایش طول روز است که شامل متوسط حداکثر دمای هوا (درجه سانتی گراد) و متوسط حداقل رطوبت نسبی بر حسب درصد است،
=CIA شاخص آسایش روزانه شامل دمای متوسط هوا بر حسب سانتی گراد و متوسط رطوبت نسبی برحسب درصد است،
=R بارش به میلی متر،
=S مدت تابش آفتاب بر حسب ساعت،
=W سرعت متوسط باد بر حسب متر بر ثانیه.
جدول (4-1) تقسیم بندی شاخص TCI و توصیف آنسایش آ
احساس آسایش
ضریب TCI
آرمانی
90-100
عالی
80-89
خیلی خوب
70-79
خوب
60-69
قابل قبول
50-59
مرز
40-49
تا حدودی نامطلوب
30-39
نامطلوب
20-29
بی نهایت نامطلوب
10-19
غیرممکن
30- تا 9
منبع: ذوالفقاری، 1389
جدول (4-2) محاسبه شاخص های اقلیمی ماسال در معادله TCI
ماسال
8CID
2CIA
4R
4S
2W
TCI
احساس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *