پایان نامه ارشد

نکات جالب درباره کشور مالزی که تاکنون نمی دانستید

 

در قاره آسیا کشورهای بسیار زیبایی وجود دارند که هر یک سعی می کنند با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم، گردشگران بیشتری را به سمت خود بکشانند. از جمله بهترین کشورها در این زمینه، می توان به چین و ژاپن اشاره نمود. یکی دیگر از کشورهایی که توانسته جایگاه خود را بیابد، مالزی است.در تور مالزی می توانید با این کشور بیشتر آشنا شوید.

این سرزمین با طبیعت زیبا و جشنواره های مختلفی که هر ساله برگزار می کند، توریست های زیادی را به خود جذب می نماید. مذهب رسمی مالزی اسلام است و ۶۰ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند. این کشور در زمینه اقتصادی نیز وضعیت مطلوبی دارد و توانسته در بازارهای جهانی موفق ظاهر شود.

اما مسائلی که در بالا مطرح شد، تمام اطلاعاتِ کشور مالزی را در اختیار شما قرار نمی دهند. در این سرزمین موضوعات جالبی وجود دارد که کمتر کسی آن ها را شنیده است.

این کشور یکی از متنوع ترین کشورهای آسیاست

طبق آخرین آمار سازمان سیا حدود نیمی از جمعیت ۳۱ میلیونی مالزی، از نژاد مالایی هستند. ۲۳ درصد از جمعیت مالزی را چینی ها و ۷ درصد آن را هندی ها تشکیل می دهند. ۱۲ درصد باقی مانده را افرادی از صدها گروه بومی، از جمله گروه های بومی مستقر در دو ایالتی که در جزیره برونئو قرار دارند، تشکیل می دهند. اسلام، دین رسمی مالزی است و طبق قانون، همه مالایی ها مسلمان هستند. طبق آمار سازمان سیا، حدود ۶۱ درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند و پیروان ادیان دیگر یعنی بودیسم، مسیحیت و آیین هندو در رده های بعدی جمعیتی قرار می گیرند. تنوع موجود در مالزی، ترکیب بی نظیری از ادیان، غذاها، زبانها و فرهنگها را شکل داده است. در تور ارزان مالزی می توانید با این تنوع آشنا شوید .

مالزی اقدامات مثبت زیادی در رابطه با تنوع قومی انجام داده است

در تاریخ این کشور، تنش های قومی زیادی وجود داشته که بر سیاست های آن تاثیر گذار بوده اند. شورش نژادی گسترده در سال ۱۹۶۹ میلادی باعث شد که سیاست های اقتصادی جدیدی شکل بگیرد. دولت تصمیم گرفت نابرابری ها در بین مالایایی ها و طبقه ثروتمند چینی را کاهش دهد. این یکی از اقداماتی است که در رابطه با تنوع نژادی انجام گرفته است.

امروزه رفتن به دانشگاه های این کشور کار سختی نیست و شرایط گذشته را ندارد. به علاوه، افراد می توانند با شرایط مناسب تجارت خود را راه بیاندازند و خانه بخرند. بر اساس نظر سنجی ها، ۷۱ درصد مردم این کشور، سیاست «اقدامات مثبت» را منسوخ شده دانسته و شایسته سالاری را گزینه مناسب می دانند.

پنانگ، پایتخت غذاهای خیابانی آسیاست

یکی از ایالتهای مالزی به نام پنانگ، و خصوصا مرکز آن شهر جورج تاون، به عنوان یکی از بهترین مکانهای صرف غذاهای خیابانی در آسیا شناخته می شود. اگر در خیابان های شهر جورج تاون قدم بزنید، از کنار صدها فروشنده دوره گردی رد می شوید که همه چیز عرضه می کنند؛ از سمبوسه گرفته تا ماکارونی های تند و تا کندُل، دسری که از ژله علف شیرین و شیره نارگیل تهیه می شود. غذاهای سرو شده در پنانگ، به شدت تحت تاثیر بابا نیونیا قرار دارد؛ بابا نیونیا یکی از گروه های منحصر به فرد است که غذاهایش ترکیبی از غذاهای چینی، مالایی، تایلندی و سایر گروه های جنوب شرقی آسیا می باشد.

بزرگترین گل جهان در مالزی رشد می کند

مشهورترین گیاه مالزی، گل رافلزیا است. این گل با شکوفه هایی که می توانند تا قطر بیش از یک یارد (هر یارد معادل ۹۰ سانتی متر است) باز شوند. عنوان بزرگترین گل جهان را به خود اختصاص داده است. وقتی این گیاه گل می دهد، گل آن بوی متعفنی از خود منتشر می کند که باعث شده نام مستعار “گل جسد” را بر آن بگذارند. این بو مگس ها را به سمت گل جذب کرده و این مگس ها گرده های گل را به اطراف منتقل می کنند. گلهای رافلزیا عموما در جنگلهای انبوه جزیره برونئو رشد می کنند. مالزی یکی از ۱۷ کشور جهان است که دارای حیات وحشی “با تنوع زیستی فوق العاده زیاد” می باشد.

سلطان میوه ها (دوریان یا خارگیل) در مالزی کشت می شود، اما بسیاری با آن مشکل دارند

 

این مخلوق احتمالا عجیب ترین میوه جهان لقب می گیرد. بو و عطر سلطان میوه ها به قدری تند است که استفاده از آن در برخی هتل ها ممنوع شده. ریچارد استرلینگ نویسنده فعال در حوزه غذا، بوی این میوه را ترکیبی از سقز، پیاز و جوراب توصیف می کند. دوریان باید توسط یک چاقوی تیز و با مهارت خاص برش داده شود تا گوشت نرم آن پدیدار گردد. شیرینی و خوش طعمی آن، ترکیبی از مزه های آناناس، پیاز، کارامل، پنیر، کره و بادام است.

طعم دوریان به قدری عجیب است که مردم بومی برای تفریح خود، به تماشای واکنش گردشگرانی که نخستین بار آن را امتحان می کنند، می نشینند.

برای آگاهی از تور لحظه آخری مالزی به سایت سفر با تو مراجعه کنید .

 

 

92