پایان نامه ارشد

توزیع متعادل مصرف انرژی در شبکه‌های حسگر بیسیم با استفاده از خوشه‌بندی و الگوریتم های هوشمند-پایان نامه رشته مهندسی فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 توزیع متعادل مصرف انرژی در شبکه‌های حسگر بیسیم با استفاده از خوشه‌بندی و الگوریتم های هوشمند

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

1-1-1-1- پروتکل LLACA [1]:

این پروتکل با هدف از بین بردن اثرات منفی تغییرات مکرر توپولوژی شبکه در کلاس‌ها طراحی شده است. این پروتکل متشکل از دو فاز می‌باشد. در فاز اول، پروتکل شبکه مورد نظر را خوشه‌بندی می‌نماید. فاز دوم، فاز خوشه‌بندی دوباره در صورت نیاز و فاز حفظ خوشه‌های موجود تا جایی که امکان دارد می‌باشد. بخش خوشه‌بندی این پروتکل، یک الگوریتم کاملاً توزیع‌شده می‌باشد که در آن هر گره بر اساس اطلاعات محلی که از همسایگانش دریافت می‌کند، تصمیمی در مورد سرخوشه شدن می‌گیرد. این الگوریتم به طور مستقل بر روی هر یک از گره‌ها اجرا می‌شود. از مزایای این الگوریتم آن است که اگر خوشه‌ها اعتبار خود را از دست دادند، می‌توانند به صورت محلی خود را سازمان‌دهی مجدد کنند. فاز ابتدایی این پروتکل شامل چندین مرحله می‌باشد که در هر مرحله، هر گره از ما بین گره‌های در ارتباط با خود یک گره را به‌عنوان سرخوشه مشخص می‌نماید یا آن‌که نقش سرخوشه را به خودش می‌دهد. پس از انتهای فاز ابتدایی پروتکل هر گره نقش خود را می‌داند که یا سرخوشه است و یا عضوی از یک خوشه می‌باشد]39[.

در شبکه‌های حس‌گر به علت حرکت برخی از حس‌گرها و یا خراب شدن آنها، توپولوژی شبکه حالت پویا دارد. یک گره می‌تواند به طور تصادفی به هر جای شبکه منتقل شود و از عضویت یک خوشه خارج شود و عضو خوشه دیگری شود. بنابراین هر پروتکل کلاس‌بندی نیاز به یک فاز خوشه‌بندی دوباره دارد. در LLACA زمانی که یک گره قصد دارد به عضویت یک خوشه دربیاید یک پیام JREQ به سمت گره‌های همسایه خود ارسال می‌کند و برای یک بازه زمانی منتظر می‌ماند. هر سرخوشه‌ای که پیام ارسال شده را دریافت نمود یک پیام JREP به سمت گره درخواست‌کننده ارسال می‌کند. در این بازه زمانی 3 حالت زیر امکان دارد به وقوع بپیوندد]39[:

  • اگر گره درخواست‌کننده تنها یک پیام JREP دریافت کند، در این صورت فرستنده پیام را به عنوان سرخوشه خود انتخاب می‌نماید و یک پیام CHSEL به سمت آن ارسال می‌نماید.
  • اگر بیشتر از یک پیام JREP دریافت کند، در این صورت گره‌ای را که دارای شماره ID بالاتری می‌باشد را به عنوان سرخوشه انتخاب می‌نماید و یک پیام CHSEL به سمت آن ارسال می‌نماید.
  • اگر گره درخواست‌کننده پیام JREP را از هیچ گره‌ای دریافت نکند، در این صورت آن یکی از همسایگان خود را که دارای بالاترین شماره ID می‌باشد را به عنوان سرخوشه انتخاب می‌نماید و یک پیام CHSEL به سمت آن ارسال می‌کند.

[1]An adaptive localized clustering algorithm

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد): 

پایان نامه توزیع متعادل مصرف انرژی در شبکه‌های حسگر بیسیم با استفاده از خوشه‌بندی و الگوریتم های هوشمند

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf): 

پایان نامه توزیع متعادل مصرف انرژی در شبکه‌های حسگر بیسیم با استفاده از خوشه‌بندی و الگوریتم های هوشمند

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی فناوری اطلاعات با عنوان توزیع متعادل مصرف انرژی در شبکه‌های حسگر بیسیم با استفاده از خوشه‌بندی و الگوریتم های هوشمند

92