پایان نامه ارشد

تعریف تجارت الکترونیک

تعریف تجارت الکترونیک:

از تجارت الکترونیک تعاریف متعددی ارایه شده است، در حقیقت مجموعه متنوع وسیعی از تعاریف و مفاهیم برای تجارت الکترونیک وجود دارد که موضوعات، کاربردها و مدلهای گوناگونی را در بر می گیرد. در گونه ای از این موارد کوشیده شده است که تعریف عامی ارائه شود و در انواع دیگری از تعاریف موجود به نوع فعالیت، امکانات ارتباطی، تجهیزات مورد استفاده، محدوده سازمانی و زیرساختها توجه شده است .

تجارت الکترونیک هم به علت نوپا بودن و هم به علت کاربردها و زمینه های بسیار متنوع نزد مراجع گوناگون تعاریف مختلفی دارد. (سوکول،1995)

در زیر به نمونه هایی از تعاریف تجارت الکترونیک اشاره می شود:

  • تجارت الکترونیک خرید و فروشی است که بطور مستقیم از اینترنت صورت می پذیرد و به هر گونه معامله ای گفته می شودکه در آن خرید و فروش کالا و یا خدمات از طریق شبکه اینترنت صورت پذیرفته و منتهی به واردات و یا صادرات کالاها و یا خدمات می شود.
  • تجارت الکترونیک نوعی از تجارت است که بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده ها شامل متن صدا و تصویر مبتنی باشد این تجارت فعالیت های گوناگونی از قبیل مبادله الکترونیک کالاها و خدمات و تحویل فوری مطالب دیجیتال انتقال الکترونیک وجوه مبادله الکترونیک سهام بارنامه های الکترونیک طرحهای تجاری و مهندسی مشترک بازار یابی مستقیم و خدمات بعد از فروش را در بر می گیرد. (سوکول، 1995)
  • تجارت الکترونیک اصطلاح معادلی برای خرید و فروش محصولات خدمات و اطلاعات به وسیله زیر ساختار های شبکه ای است.(کالاکوتا و وینستون،1997 )
  • تجارت الکترونیک به معنای مبادله محصولات وخدمات در مقابل پول و با استفاده از توانایی های اینترنت است.(ارل،2000 )
  • تجارت الکترونیک را می توان انجام هرگونه امور تجاری بازرگانی به صورت وصل دوخط و از طریق شبکه جهانی اینترنت بیان کرد، این موارد می تواند شامل عمده فروشی و خرده فروشی در کالای فیزیکی و غیر فیزیکی مانند مشاوره و ارائه سرویس های مختلف به مشتریان و دیگر موارد تجاری باشد. (کالاکوتا و وینستون، 1997)
  • تجارت الکترونیک نامی عمومی برای گستره ای از نرم افزار ها و سیستم هاست، که خدماتی نظیرجستجوی اطلاعات، مدیریت تبادلات، بررسی وضعیت اعتبار، اعطای اعتبار پرداخت به صورت بر خط، گزارش گیری و مدیریت حسابها در اینترنت را بعهده می گیرند این سیستم ها زیر بنای اساسی فعالیت های مبنی بر اینترنت را فراهم می اورند. (اعرابی و سرمدی،1385 )

7- به طورکلی تجارت الکترونیک در برگیرنده انواع شکل های مختلف انجام کسب وکار و فعالیتهای اقتصادی از طریق ابزار های الکترونیکی می باشد، که در آن منظور از کسب وکار فعالیتهایی است که هم برای موسسه و هم برای مشتریان و ذینفعان ارزش تولید نماید. (ویگند،1997)

92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *