پایان نامه ارشد

انواع آداپتور یا منبع تغذیه | الکاو

 

امروز میخواهیم راجع به یکی از متداول ترین مشکلات نصاب ها بپردازیم که در هنگام اجرا و نصب دوربین مداربسته به مشکل برخورد می کنند در واقع این مشکل نگرانی اغلب مشتریان فروشگاه ما هست که با انتخاب و یا خرید آداپتور های بی کیفیت در هنگام نصب به مشکلاتی برخورد می کنند.  با الکاو همراه باشید.

یکی از رایج ترین مشکلات برای سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته نقص و خرابی منبع تغذیه یا آداپتور است و نصاب های دوربین مداربسته باید توجه ویژه ای در انتخاب آداپتور داشته باشند تا در پروژه ی اجرایی به مشکل برخورد نکنند. دراین مقاله به توضیحی در رابطه با انتخاب صحیح در خرید آداپتور خواهیم پرداخت.

انواع آداپتور یا منبع تغذیه | الکاو

آداپتور (منبع تغذیه) دوربین مدار بسته چیست ؟

سیستم های دوربین مداربسته بگونه ای طراحی شده اند که با ولتاژ 12 ولت DC  کار می کنند و باتوجه به اینکه ولتاژ برق شهری 220 ولت AC  است نیازمند به یک منبع تغذیه جهت تبدیل ولتاژ 220 به 12 ولت هستیم. در این میان آداپتور یا همان منبع تغذیه وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت مورد نیاز دوربین مدار بسته با آمپرهای متفاوت را دارد ، دوربین مداربسته های موجود معمول در بازار اکثرا ۱۲ ولت هستند و با توجه به تعداد دوربین ها می توان از آداپتور هایی با آمپر های 1، 2، 3 ، 4، 5، 10، 15، 20، 30، استفاده نمود.

 

 

 

انتخاب منبع تغذیه (آداپتور) مناسب برای پروژه های اجرایی در دوربین های مداربسته

به طور عمومی دوربین های مدار بسته مصرفی بین 0.5 تا 1 آمپر دارند و درصورتیکه که دوربین دارای دید در شب باشد مصرف هر دوربین 1 آمپر است در نتیجه بهتر است برای هر دوربین 1 آمپر در نظر بگیرید. البته با توجه به مقدار طول کابل برق تا 2 آمپر نیز متغییر است و همچنین تعداد LED های دید در شب میتواند بر روی مصرف دوربین تاثیر داشته باشه.

 

 

 

بنابراین می توان جهت تضمین و پیشگیری از ایجاد نویز و اختلال، برای هر دوربین مداربسته یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۱ آمپر استفاده کرد یا برای هر سری از دوربین های مداربسته یک منبع تغذیه مرکزی استفاده کرد.

 

نکته : در خرید آداپتور برای دوربین مداربسته بایستی به این مسئله توجه کرد که آداپتور بایستی دارای فیلتر نویز گیر باشد و برق خروجی را رگوله کند.

 

مثال : برای تامین برق مصرفی یک سیستم مداربسته با 4 عدد دوربین دید در شب از یک منبع تغذیه 12 ولت 5 آمپر استفاده کرد.

 

یا برای تامین برق مصرفی یک سیستم نظارتی با 8 عدد دوربین دید درشب از یک منبع تغذیه 12 ولت 10 آمپر استفاده کرد.

 

 

 

حال این سوال پیش می آید که چه دلیلی وجود دارد که برای یک سیستم نظارتی که مثلا 8 آمپر نیاز دارد از یک منبع تغذیه 10 آمپری استفاده کنیم ؟

 

جواب : همواره بایستی دقت کرد با توجه به کاهش راندمان آداپتور در طول زمان، بهتر است 30 درصد بالاتر از آمپر محاسباتی در سیستم های مداربسته استفاده کرد تا سیست در دیسک پایین تری قرار بگیرد و عمر سیستم بالاتر برود. بسیاری از خرابی های دوربین مداربسته و اشکالات رایج به علت عدم استفاده از آداپتور مناسب می باشد.

 

دلایل استفاده از منبع تغذیه بالاتر از نیاز، بالا بردن راندمان منبع تغذیه و همچنین بیشتر شدن عمر مفید منبع تغذیه دوربین مداربسته و از همه مهمتر استاندارد و واقعی نبودن و نا مرغوب بودن بعضی از این منبع تغذیه های دوربین مدار بسته موجود در بازار است آسیب دیدن منابع تغذیه در سیستم های مداربسته بسیار رایج است. دلیل این امر معمولا، انتخاب منابع بدون توجه به کیفیت آنها و یا با آمپراژ پایین تر از استاندارد ست.

 

حالا که نحوه انتخاب و نوع جنس منبع تغذیه را متوجه شدیم بهتر است کمی درباره مزایا و معایب انتخاب منبع تغذیه مرکزی و جداگانه سیستم دوربین مدار بسته مقداری خدمت شما توضیح دهیم :

 

 انتخاب منبغ تغذیه مرکزی بهتر است و یا مجزا ؟

در هنگام نصب سیستم مدار بسته در رابطه با نوع منبع تغذیه می توان از دو روش استفاده کرد :

1- برای هر دوربین مدار بسته به صورت جداگانه یک منبع تغذیه گذاشته شود.

2- برای تمامی دوربین ها از یک منبع تغذیه مشترک (مرکزی) استفاده شود.

انتخاب آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی :

مزایا آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی:

راندمان و تضمین عمر بالای آداپتور های مرکزی نسبت به آداپتور های تک آمپر متصل به دوربین مدار بسته.

 

– در سیستم سیم کشی دوربین مدار بسته برق انتقالی فقط ۱۲ ولت است و این جلوگیری از خطرهای احتمالی در سیستم دوربین مدار بسته را بسیار کاهش می دهد.

– باعث می شود کار از نظر فیزیکی مرتب تر و شکیل تر باشد.

– عیب یابی و رفع خرابی در منبع تغذیه دوربین مدار بسته بسیار سریعتر صورت می پذیرد.

– در صورت کنار هم بودن کابل کواکسیال تصویر و کابل برق که تامین کننده برق منبع تغذیه است، هیچ گونه نویزی بر روی تصویر دوربین مدار بسته نمی افتد.

– از همه مهمتر هزینه نصب یک آداپتور (منبع تغذیه ) مرکزی کمتر و به صرفه تر از نصب تک تک منبع تغذیه برای هر دوربین مدار بسته است.

معایب آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی :

– هزینه کابل کشی تا 20 درصد افزایش پیدا می کند.

– در صورت بروز مشکل برای آداپتور (منبع تغذیه ) تمامی دوربین ها از کار می افتد.

– در صورت استفاده از سیم های غیر استاندارد در سیم کشی در سیستم های دوربین مدار بسته (مثلا استفاده از سیم برق آلمینیومی به جای سیم برق مسی) در مسیر های طولانی به علت انتقال برق به صورت ۱۲ ولت افت ولتاژ خیلی زیادی اتفاق می افتد.

2- آداپتور (منبع تغذیه ) مجزا:

مزایا آداپتور (منبع تغذیه) مجزا :

– در صورت خاموش شدن هر دوربین مداربسته رفع و یا تعویض منبع تغذیه مربوطه راحتر خواهد بود .

– با توجه به نزدیکی آداپتور به دوربین افت ولتاژی بوجود نمی آید و در مسیرهای طولانی بهترین روش استفاده در آداپتور تک تک می باشد.

– ریسک پذیری سیستم کاهش می یابد.

– به علت قطع برق ۲۲۰ ولت دیگر افت ولتاژی نخواهیم داشت.

– به هر دلیلی پس از خرابی آداپتور (منبع تغذیه ) فقط یک دوربین مداربسته از کار می افتد.

– هزینه سیم کشی منبع تغذیه برق دوربین مدار بسته، پایین تر می آید.

معایب آداپتور (منبع تغذیه) مجزا :

– استفاده از آداپتور (منبع تغذیه) تک آمپر معمولا با توجه به عمر بسیار کوتاه تری که نسبت به آداپتور های صنعتی دارند توصیه می شود کمتر استفاده شود.

– در صورت استفاده از کابل های بی کیفیت و نا مرغوب برقی در مسیر سیستم دوربین مداربسته احتمال  ایجاد اختلال در آینده بسیار بیشتر است چون باعث داغ شدن زیاد و احتمال آتش سوزی بسیار زیاد است.

– از نظر نصب به مراتب زمان گیر تر و سخت تر است نسبت به آداپتور مرکزی.

راه حل:

پیشنهاد می کنیم در سیستم های مداربسته کوچک با کابل کشی کم از منبع تغذیه مرکزی و در محل های بزرگ از منبع تغذیه مجزا استفاده کنید.

در صورتی که در پروژه خود به نصب دروبین مداربسته گردان (PTZ) نیاز دارید حتما باید از منبع مجزا برای دروبین های استفاده کنید چراکه معمولا دوربین های گردان با ولتاژ 24 ولت کار می کنند و اداپتور مختص به خود را دارند.

متن کامل در سایت امید فایل 

البته لازم به ذکر است توضیحات فوق بیشتر مربوط به بستر سازی دوربین های آنالوگ است و در دوربین های تحت شبکه (IP) می توان به روش های مختلف دیگری عمل نمود. برای مثال در دوربین های مداربسته POE تامین برق مصرفی دوربین ها می تواند از طریق سوئیچ POE و یا دستگاه NVR ای که دارای پورت های POE هستند، استفاده نمود. بدین ترتیب برق دوربین ها از طریق سوئیچ و یا دستگاه ضبط NVR تامین می گردد.

انتخاب آداپتور در دوربین های تحت شبکه

استفاده از سوییچ های POE

در انتخاب نوع تغذیه دوربین های مداربسته تحت شبکه می توان تغذیه دوربین ها را از سوییچ هایی استفاده کرد که علاوه بر انتقال دیتا می تواند ولتاژ را نیز به دوربین بوسیله همان کابل شبکه انتقال دهد که در رنگ بندی کابل (زوج قهوه ای –سفید قهوه ای) این کار را انجام می دهند.

مزایا:

راحتی در نصب و اجرا

عیب یابی راحت تر

استاندارد تر بودن نوع ولتاژ و آمپر و خرابی کمتر

معایب :

هزینه بسیار بالاتر

در مسیرهای خیلی  طولانی  امکان افت ولتاژ وجود دارد.

استفاده از سوییچینگ معمولی ( مانند دوربین های آنالوگ)

می توان بوسیله پاورهای DC برق را به صورت مجزا به دوربین های تحت شبکه رساند.

92